Ky Forum eshte per te gjith Parkouristat e Kosoves dhe te Shqipris gjithashtu per ata qi dojn mia fillu me bo parkour
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Qka eshte Parkour-i

Go down 
AuthorMessage
KPAdmin
Admin
Admin
KPAdmin

Posts : 8
Join date : 2009-01-07
Age : 27
Location : Kosova,Prishtine

Qka eshte Parkour-i Empty
PostSubject: Qka eshte Parkour-i   Qka eshte Parkour-i I_icon_minitimeWed Jan 07, 2009 1:23 pm

Qka eshte Parkouri

Parkouri është një aktivitet psiqik që është vështirë të definohet , mund të thuhet se është një sport , hobi apo një filozofi .Nuk ështe një ekstremitet , por një art që tregon vet-mbrojtjen në artet marciale (luftarake).Karekteristikë e Parkourit është atraktiviteti dhe zbavitja. Profesionistët jo vetëm që lëvizin aqë shpejt sa munden por ata konsumojnë energjinë deri në pikën e fundit. Parkouri është zbuluar në shekullin e 20 në Francë.Ai poashtu ndihmon në jetën e përditshme.

Zbulimi më i hershëm i formës së parkourit ishte bërë nga Gergeus Hebert një oficer marinar francez që servoi gjatë luftës së parë dhe të dytë botërore.Gjatë Udhëtimit në Afrikë ai ishte fascionuar nga lëvizjet gjimnastike nga disa afrikan që kishte vizituar , kur u kthye në Francë ai filloi ta zbulojë një metodë të lëvizëshmërisë natyrale për anëtarët e MARINES që më vonë kjo metodë ishte bërë si një rregull për ushtrinë. Parkourin disa njerëz e thërasin vetëm PK që nuk njeh moshë, komb, fe apo gjini. Arti i Parkourit mbështet në arritjen prej një vendi në vendin tjetër në pjesën më të madhe të mundshme dhe efikase. Teoria e Parkourit është rreth mësimit të lëvizjes shumë të shpejt dhe kalimit të pengesave në situata emergjente.
Ky lloj sporti filloi të popullarizohet në vitin 1990 ku janë xhiruar një mori filmash rreth Parkourit. Ky art mund të jetë i rrezikshëm për ata që paraprakisht nuk janë trajnuar me provat fillestare që është domosdoshmëri për fillestarët. Arti i parkourit manifestohet me: kërcim,fluturim,rrotullim,hedhje,dhe tjerat lëvizje fizikale dhe sfiduese që mund të duket shumë atraktiv por edhe i rrezikshëm.
Parkour është njëkohsisht inovativ dhe nganjëherë rrugë shumë dëfryese të jesh aktiv dhe ndërron relacionet tua mes trupit tuaj dhe hapësirës rreth teje.

texti nga : m5-parkour
Back to top Go down
View user profile http://kosovaparkour.forumotion.com
 
Qka eshte Parkour-i
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
KosovaParkour :: Kategoria 1 :: Rregullorja & Qka eshte parkour-i-
Jump to: