Ky Forum eshte per te gjith Parkouristat e Kosoves dhe te Shqipris gjithashtu per ata qi dojn mia fillu me bo parkour
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Si tja fillojm?

Go down 
AuthorMessage
Free Runner
Admin
Admin
Free Runner

Posts : 34
Join date : 2009-01-07
Age : 25
Location : Prishtina

Si tja fillojm? Empty
PostSubject: Si tja fillojm?   Si tja fillojm? I_icon_minitimeWed Jan 07, 2009 3:08 pm

Stervitja :

Pikat

*I GJALL. Gjithmon duhesh te besh skleka ne menyre te duhur per tiu shmang marramendjes ose lendimit se muskulit .

*FORCIMI. Se pari fillo me nxerjen e kembeve pastaj me muskujt e trupit (gishtat e kames,etj)

*Dil jasht dhe vrapo drejt per nja 30 min

*Munohu ta qosh veten lart 10-15 sa per fillim

*Drejtoje trupin dhe kercite. ushtrimet L , U prapa dhe U dhe tjera te veshtrisa

*Permbjedhe , be ushtrime qe ti forcosh kembet


TIPS


*Beji Ushtrimet 4-5 here ne jave dhe mos harro te besh hapjen , V

*Duke i bere keto ushtrime dhe duke ngren mir do ti shohesh rezultatet brenda nje kohe

*Duke degjuar muzik gjat stervitjes te ben me mir , sepse te motivon dhe inspiron .PIKAT::


1.Para se te fillosh te trajnohesh Parkourin , duhet marr parasysh kondicionin tuaj . Ti sduhet te provosh
teknika qe nuk i di 100% . Ti duhet te ndertosh force tupore , rezistenc /durim , shpejtesi .

2.Ka disa menyra per tu ushtruar Parkour , disa prej te cilave jane te dobishme varur nga synimi i praktikantit .
Njera nga metodat me te thjeshta origjinale , ndoher edhe zbavitse ,dhe qe shikohet nga shum te tjere eshte metoda :
Nisu nga nje pike qe te arrish te tjera . Kjo metode eshte esenca e Parkour .

3.Pasi qe ti keni praktikuar levizjet , filloni te beni style te juaja . Do ti shfryhtezoni aftesit e trupit per
te arritur trike .
Pastaj i shikon ne youtube per levije ne parkour , dhe meson nga to

VETZBULIMI::


1.Tani duhet ti direktosh aftesit e tua qe i ke mesuar nga vetvetja .
Kur jeni ne uidi me veten , askush tjeter se di se qka nevoj trupi yt me shum se sa ti qe e di .
Mund ti fillosh ti ushtrosh teknikat qe i keni krijuar , krijo menyra te tjera te levizesh ne menyre experimentale
dhe gjej nje mjedis rrugor ose natyror qe te behesh master.

2.Small group training X

3.Nje drejtim tjeter eshte te filloni te ushtroni me njerez te tjere . Duke u bere bashke nje grup prej 2-4 njerz
do te jete me mire . Te gjith mundohen te bejne levizje te reja , te rugica tjera te ushtrojn .

4.Fillimin e trajnimit me bashkpunim te sinqert dhe me nje grup te vogel njerzish mund te jete shume efektive .

Marre nga antari Locos aGuide
Back to top Go down
View user profile
 
Si tja fillojm?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
KosovaParkour :: Parkour & Praktika :: Si t'ja fillojm ?-
Jump to: